Без вихідних, з 08:00 до 20:00

Клініка Доброго Стоматолога, канал YouTube

Лікування карієсу у дітей

Консультація500 грн.
Гігіенавід 1240 грн.
Супровід анестезіолога (лікування уві сні)АКЦІЯ 1950 грн. (30 хв.)
Герметизація фісур 1 зуб від 1610 грн.
Пломбування каналів молочних зубів2370 грн.

Здорове сяйво дитячої усмішки – це не лише естетика, а й запорука загального здоров’я дитини. Карієс у дітей, на жаль, є дуже поширеною проблемою не тільки в Україні, але й у всьому світі. На сьогодні, це одна з найчастіших причин звернення до дитячого стоматолога. 

Ця стаття допоможе батькам розібратися з причинами виникнення карієсу у дітей, методами його діагностики та лікування, а також дасть практичні поради щодо профілактики. 

Причини і фактори розвитку карієсу у дітей

Карієс у дітей може бути спричинений різними факторами. Найпоширеніші з них: 

  • Неправильне харчування, включаючи високий рівень споживання солодкого, кислого, газованих напоїв.
  • Недостатня гігієна порожнини рота. Неправильне чищення зубів, нерегулярне використання зубної нитки, створюють сприятливі умови для розвитку бактерій, що руйнують зубну емаль.
  • Недосконалість зубної емалі. У дітей емаль зубів більш тонка і мінералізована, що робить її вразливою до дії кислот.
  • Генетична схильність до карієсу.
  • Дефіцит мікроелементів в організмі дитини.
  • Ендокринні порушення, інші захворювання організму.

Бактерії у ротовій порожнині грають вирішальну роль у розвитку зубного карієсу у дітей. Такі бактерії харчуються шляхом розкладання цукрів і вуглеводів, в результаті цього утворюється кислота. Ця кислота в свою чергу руйнує емаль зубів, що веде до утворення дірок та інших ушкоджень. 

Бактерії також грають важливу роль у формуванні спеціальної біоплівки, яка є складною спільнотою мікроорганізмів, що прикріплюється до поверхні зубів. Ця біоплівка створює ідеальне середовище для росту та розмноження бактерій, що допомагає ще більше розвивати процес утворення карієсу у дітей.

Діагностика карієсу у дітей

Вчасна діагностика карієсу у дітей вельми важлива для запобігання подальшого розвитку захворювання. Відомо, що поверхневий карієс набагато легше та дешевше лікувати, аніж глибокий карієс у дітей. Виявити захворювання нескладно, головне регулярно відвідувати стоматолога. Діагностика включає:

  1. Візуальний огляд.
    Початковий огляд стоматологом включає оцінку зовнішнього стану зубів та ротової порожнини. Дитячий стоматолог може виявити карієс на візуальному рівні за такими ознаками:
    – Зміна кольору емалі (білі, коричневі або чорні плями).
    – Порушення цілісності емалі (пори, тріщини).
    – М’які або пухкі ділянки на зубі.
    – Наявність зубного нальоту або каменю.
  2. Рентген дослідження.

Рентгенівські знімки дозволяють лікарю побачити стан карієсу у дитини між зубами та під емаллю, допомагаючи виявити карієс на ранніх стадіях, коли він ще не є видимим на зовнішній поверхні зуба.

У Клініці Доброго Стоматолога проводиться повний спектр послуг. Наша дитяча стоматологія проводить як лікування карієсу, так і повний цикл діагностики. Все в одному місці – Ви заощаджуєте Ваш дорогоцінний час!

Стадії карієсу у дітей

Карієс у дітей може пройти кілька стадій, кожна з яких характеризується певними ознаками та рівнем пошкодження зубів.

  1.  Початкова стадія (стадія плями).
    На цій стадії карієс не викликає больових відчуттів. На емалі з’являється біла або коричнева пляма, яка може бути матовою або блискучою. Ця пляма – це демінералізація емалі, перший етап її руйнування. цю стадію ще називають білий карієс у дітей. Дитина не буде скаржитися ні на що, захворювання можна виявили лише при огляді.
  2. Поверхневий карієс.
    На цій стадії карієс вражає всю товщину емалі. З’являється дефект у вигляді пори, тріщини або борозенки. Ваша дитинка починає скаржитися на чутливість  до холодного, гарячого, кислого та солодкого.
  3. Середній карієс.
    Карієс проникає в дентин – більш м’яку тканину зуба, розташовану під емаллю. На цій стадії з’являються больові відчуття при вживанні холодної, гарячої, кислої та солодкої їжі. Біль може бути короткочасним або ниючим, більш тривалим. На цій стадії найчастіше починають звертатися до лікаря.
  4. Глибокий карієс.
    Карієс вражає глибокі шари дентину і може наближатися до пульпи – “нерва” зуба. Біль стає гострим, пульсуючим, може з’являтися без видимої причини, вночі. Зуб може реагувати навіть на дотик.

Чим швидше звернутися до лікаря – тим краще карієс буде лікуватися. Білий карієс молочних зубів чи постійних найлегше лікується і ціна лікування такого карієсу буде найнижчою. Якщо звернутися на більш пізніх стадіях хвороби – є ризик втрати зуба.

Профілактика карієсу у дітей

Профілактика карієсу у дітей грає ключову роль у збереженні здоров’я зубів та уникненні серйозних стоматологічних проблем. Ось кілька основних правил профілактики карієсу:

  1. Правильна гігієна ротової порожнини:
    – Навчіть дитину правильно чистити зуби двічі на день, використовуючи правильну щітку та пасту.
    – Використовуйте зубну нитку для очищення міжзубних проміжків.
    – Регулярно змінюйте зубну щітку (кожні 3-4 місяці).
    – Відвідуйте стоматолога для професійної чистки зубів кожні 6-12 місяців, незалежно від віку.
  2. Збалансоване харчування. Потрібно обмежити вживання солодощів, газованих напоїв. Давайте своїй дитині більше овочів та фруктів, зелені, кисломолочних продуктів.
  3. Регулярні відвідування стоматолога. Стоматолог проведе огляд, виявить ранні ознаки карієсу і проведе необхідне лікування. Рекомендується відвідувати стоматолога з дитиною кожні 6-12 місяців.

Також існують додаткові методи профілактики карієсу у дітей:

  • Герметизація фісур: допомагає захистити жувальні поверхні зубів від карієсу.
  • Фторування: зміцнює емаль зубів і робить її більш стійкою до карієсу.
  • Ремінералізуюча терапія: відновлює мінеральний склад емалі на ранніх стадіях карієсу.

Загальною метою профілактики карієсу є створення звичок здорового способу життя та дотримання рекомендацій з особистої гігієни, що сприяє здоров’ю зубів та заощаджує від необхідності дорогого та складного лікування.

Методи лікування карієсу у дітей

Вибір методу лікування карієсу у дітей залежить від стадії розвитку захворювання, віку дитини, її психоемоційного стану та інших факторів.

  1. Пломбування. Найпоширеніший метод лікування карієсу у дітей. Цей метод використовується для лікування каріозних дірок. Під час пломбування пошкоджена тканина зуба видаляється, а потім порожнину заповнюють спеціальним матеріалом, який відновлює форму та функцію зуба.
  2. Сріблення. Цей метод використовується для лікування білого карієсу на молочних зубах. Стоматолог покриває уражені ділянки зуба розчином нітрату срібла. Сріблення не є пломбуванням, воно лише зупиняє розвиток карієсу.
  3. Більш складне лікування, проводиться коли є глибокий карієс постійних зубів у дітей. Це реставрація, лікування каналів зуба (якщо вони постійні). 
  4. Коли діагностований глибокий карієс молочних зубів – зуб переважно видаляють.

Особливості ведення пацієнта дитячого віку

У нашій Клініці Доброго Стоматолога притримуються чітких принципів у роботі з дітками:

  • Лікування карієсу у дітей має проводитися кваліфікованим стоматологом з досвідом роботи з дітьми. 
  • Спочатку налагоджуємо контакт – потім проводимо будь-які маніпуляції. Нам важливий психологічний комфорт нашого пацієнта. Після наших прийомів діти не бояться лікарів, а залюбки йдуть знову лікувати зубки.
  • Анестезія. Коли маніпуляція нескладна ми робимо місцеве знеболення. Якщо потребується складніше лікування, або дитина стривожена – ми пропонуємо лікування карієсу у дітей під седацією.
  • Команда професіоналів. Дитина контактує не тільки з лікарем, але й з асистентом, адміністратором, іншими працівниками клініки. Вся команда вміє знаходити спільну мову з дітьми будь-якого віку.
  • Безпека. Ми використовуємо всі матеріали, які безпечні для дітей.
  • Ціни на лікування дитячого карієсу доступні кожному.

Не чекайте появу будь-яких симптомів карієсу у своєї дитини – звертайтеся до стоматолога вже зараз! Ми чекаємо на Вас.

    Створюємо усмішку мрії

    Коли людина усміхається? Коли здорова та щаслива. Тому ми, Клініка Доброго Стоматолога, готові працювати задля Вашої усмішки завждиl

    1. Онлайн-запис
    2. Наші лікарі
    Сяюча усмішка тільки з нами