+38 (067) 574-9-574
Без вихідних з 8:00 до 20:00
(044) 574-9-574; (067) 574-9-574
ЗАПИСАТИСЯ
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in posts
Search in pages
actions
price
services
doctors

Перехресний прикус — це патологія прикусу, при якій порушене перекриття між верхніми і нижніми зубами так, що деякі відділи або поодинокі зуби нижньої щелепи закривають відповідні верхні. Якщо перекриття порушено хоча б у ділянці одного зуба, то це вже вважається перехресним прикусом або перехресним співвідношенням у зоні одного зуба.

ВИДИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

 • За розташуванням у порожнині рота:
  • У бічному відділі
  • У передньому відділі. Нижня щелепа, яка виступає у передньому відділі, іноді свідчить про мезіальний прикус.
 • Прикус типу «ножиці», при якому верхні зуби повністю перекривають нижні.
  • За перекриттям зубного ряду:
  • Буккальна оклюзія, при якій нижня щелепа перекриває верхню з одного чи з обох боків. Перекриття утворюється в результаті аномально великого розміру нижньої щелепи або занадто вузької верхньої щелепи.
  • Лінгвальна оклюзія, при якій верхня щелепа перекриває нижню повністю або частково в результаті недостатнього розвитку нижньої щелепи або широкої верхньої щелепи.
 • За поширеністю в порожнині рота:
  • перехресний прикус у щелепному відділі;
  • перехресне співвідношення в зоні 1-2 зубів.

ОЗНАКИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

ОЗНАКИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

Неправильний перехресний прикус передусім помітний візуально. При зімкнених щелепах окремі зуби або групи зубів нижнього зубного ряду перекривають відповідні зуби верхнього зубного ряду. Верхні і нижні зуби ніби «перетинаються» один з одним.

Непрямими симптомами перехресного прикусу є асиметрія обличчя і зміщення підборіддя. Ці ознаки не завжди проявляються, а якщо й виявляються, то не обов’язково вказують саме на перехресний прикус.

ПРИЧИНИ ПОЯВИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

Найчастіше патології прикусу формуються з раннього дитинства. Прикус формується як під дією незалежних факторів: особливостей будови і розвитку щелеп і зубів, так і через шкідливі звички дитини або неправильний догляд за зубами.

 • Неправильний розвиток щелеп через спадковість, нестачу кальцію, затримку прорізування постійних зубів, отоларингологічні захворювання (риніт, гайморит).
 • Порушення стирання молочних зубів. У нормі молочні зуби поступово стираються і змикаються рівномірно. Якщо молочні ікла не стерлися, вони створюють перешкоду правильному змиканню зубів: зісковзують і зміщують за собою в бік всю щелепу.
 • Рання втрата молочних зубів у результаті карієсу або природного випадання провокує зміщення зубів, що залишилися, неправильний ріст постійних і закріплення неправильного змикання.

 • Шкідливі звички дитини. Іноді діти навмисно зміщують щелепу в бік або доторкаються язиком до зубів, які ростуть. Будь-які неприродні механічні дії впливають на кінцеве положення зубів і щелепи.

 • У дорослих перехресний прикус може утворитися в результаті лицьової травми або при неякісному протезуванні. При відновленні зубів коронками або вінірами важливо врахувати анатомічно правильне положення і розмір, щоб ортопедична конструкція не завадила природному змиканню зубів.

СТАДІЇ ФОРМУВАННЯ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

Неправильний прикус може розвиватися в двох формах, які впливають на тривалість і технологію лікування.

Зубоальвеолярна форма прикусу це неправильне положення на рівні зубів при нормальному розмірі щелеп. При такому прикусі нерівні зуби провокують вимушене неправильне положення щелепи. Якщо з цією формою оклюзії не працювати, то щелепа буде рости під неправильне положення і прикус матиме кісткову форму.

Скелетна форма прикусу це неправильне положення зубів і щелеп, закріплене на рівні лицевого скелета. Ця форма може бути результатом нерівномірного росту щелеп або сформуватися із зубоальвеолярної форми в результаті закріплення неправильного положення.

НАСЛІДКИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

На початкових стадіях розвитку перехресного прикусу ускладнення зазвичай пов’язані зі швидкістю і складністю лікування: чим довше зволікати з виправленням прикусу, тим складніше його доведеться лікувати в майбутньому.

 • Прикус закріплюється в скелетній формі.

 • Неправильно ростуть постійні зуби.
 • Нерівномірне навантаження на суглоб, неправильний розвиток суглоба і постави.

При перехресному прикусі постійних зубів, зуби, ясна і скронево-нижньощелепний суглоб піддаються постійному нерівномірному навантаженню. Підвищується ризик розвитку ускладнень, що вимагають дорогого лікування і втручання кількох фахівців.

 • Стирання зубів. Зуби торкаються один одного нерівномірно, неправильними поверхнями.
 • Карієс і руйнування зубів через занадто велике навантаження на окремі ділянки.
 • Сколи зубів. Зуби змикаються в неправильному положенні, чіпляються один за одного.
 • Клиноподібні дефекти — тріщини емалі біля основи зубів.
 • Рецесії ясен — зменшення ясенної тканини біля основи зубів.
 • Травми слизових, які в хронічній формі підвищують ризик онкології.
 • Клацання, болі в суглобі при відкриванні й закриванні рота. У занедбаній формі — болі в шийному відділі, головні болі в скроневих зонах.
 • Естетичні недоліки: нерівні зуби, асиметричне обличчя, непропорційне підборіддя, зубний наліт і камінь при скупченості.

Перелічені симптоми проявляються індивідуально і не обов’язково трапляються у повному обсязі. Однак будь-яке нерівномірне навантаження на зуби підвищує ризик їхнього руйнування.

ВИПРАВЛЕННЯ ПРИКУСУ ДОРОСЛИМ

У дорослих перехресний прикус виправляється двома шляхами, залежно від складності патології: ортодонтичне лікування з використанням брекетів або елайнерів.

У дорослих перехресний прикус виправляється двома шляхами, залежно від складності патології: ортодонтичне лікування з використанням брекетів або елайнерів. Стандартне ортодонтичне лікування триває від 1,5 до 2,5 року, залежно від складності прикусу й обраної брекет-системи.

При виникненні дисфункції суглоба перед або в процесі лікування, до використання брекетів додається суглобова шина і вправи на суглоб.

Хірургічне виправлення прикусу застосовують для корекції аномального розміру щелеп. Як правило, одного хірургічного втручання недостатньо: ортогнатичний хірург виправляє тільки розмір щелепи й асиметрію, а брекети вже рухають зуби, коригуючи їхнє змикання і положення.

У Клініці Доброго Стоматолога ми забезпечуємо комфорт пацієнта і розумний професійний підхід на всіх етапах лікування, в тому числі в ретенційному періоді після зняття брекетів.

Ми приділяємо значну увагу найпершому і найважливішому етапу лікування — діагностиці.

Під час діагностики та на всіх етапах лікування лікарі-ортодонти ведуть фотопротокол: всі зміни в порожнині рота ретельно фіксують й аналізують, щоб простежити динаміку лікування і виключити помилки.

 

Лікарі
Тимошок
Олександра Анатоліївна
Ортодонт. Член асоціації ортодонтів України.
Спеціалізація: Ортодонтична стоматологія.
Стаж роботи за фахом: від 5 років
ЗАПИСАТИСЯ
Стаж роботи
за фахом:
від 5 років
Якуш
Олена Юріївна
Ортодонт. Член асоціації ортодонтів України.
Спеціалізація: Ортодонтична стоматологія.
Стаж роботи за фахом: від 12 років
ЗАПИСАТИСЯ
Стаж роботи
за фахом:
від 12 років
Ціни
Аналіз ОПТГ, расшифровка ТРГ, аналіз діагностичних моделей, фотодіагностика

600 грн

Зняття відбитків для виготовлення діагностичних моделей

1200 грн

Зняття відбитків для виготовлення ортодонтичного апарату

1200 грн

Зняття відбитків для ортодонтичного апарату

650 грн

Лицьова маска одноосьова

2300 грн

Апарат ALF

4350 грн

MARPE апарат для скелетного розширення

18000 грн

Апарат Гербста

19000 грн

Виготовлення Set-up моделі

1000 грн

Встановлення Tie Back

40 грн

Встановлення замків Damon на інші моделі

590 грн

Встановлення знімного гачка для брекетів Damon Q

64 грн

Встановлення накусочних брекетів (1 зуб)

515 грн

Діагностика моделей

430 грн

Діагностика гіпсування в артикуляр

2500 грн

Заміна резинки

600 грн

Заміна/фіксація металевої дуги Cuni-Ti

395 грн

Зняття брекет-системи, чистка/полірування зубів, 1 щелепа

1150 грн

 
ЗАЛИШИЛИСЯ ЗАПИТАННЯ. НЕОБХІДНА КОНСУЛЬТАЦІЯ?

Зателефонуйте нам:

Залишити заявку
передзвонимо за 5 секунд:

Натискаючи на кнопку, Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних.