+38 (067) 574-9-574
Без вихідних з 8:00 до 20:00
(044) 574-9-574; (067) 574-9-574
ЗАПИСАТИСЯ
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in posts
Search in pages
actions
price
services
doctors

Перехресний прикус — це патологія прикусу, при якій порушене перекриття між верхніми і нижніми зубами так, що деякі відділи або поодинокі зуби нижньої щелепи закривають відповідні верхні. Якщо перекриття порушено хоча б у ділянці одного зуба, то це вже вважається перехресним прикусом або перехресним співвідношенням у зоні одного зуба.

ВИДИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

 • За розташуванням у порожнині рота:
  • У бічному відділі
  • У передньому відділі. Нижня щелепа, яка виступає у передньому відділі, іноді свідчить про мезіальний прикус.
 • Прикус типу «ножиці», при якому верхні зуби повністю перекривають нижні.
  • За перекриттям зубного ряду:
  • Буккальна оклюзія, при якій нижня щелепа перекриває верхню з одного чи з обох боків. Перекриття утворюється в результаті аномально великого розміру нижньої щелепи або занадто вузької верхньої щелепи.
  • Лінгвальна оклюзія, при якій верхня щелепа перекриває нижню повністю або частково в результаті недостатнього розвитку нижньої щелепи або широкої верхньої щелепи.
 • За поширеністю в порожнині рота:
  • перехресний прикус у щелепному відділі;
  • перехресне співвідношення в зоні 1-2 зубів.

ОЗНАКИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

ОЗНАКИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

Неправильний перехресний прикус передусім помітний візуально. При зімкнених щелепах окремі зуби або групи зубів нижнього зубного ряду перекривають відповідні зуби верхнього зубного ряду. Верхні і нижні зуби ніби «перетинаються» один з одним.

Непрямими симптомами перехресного прикусу є асиметрія обличчя і зміщення підборіддя. Ці ознаки не завжди проявляються, а якщо й виявляються, то не обов’язково вказують саме на перехресний прикус.

ПРИЧИНИ ПОЯВИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

Найчастіше патології прикусу формуються з раннього дитинства. Прикус формується як під дією незалежних факторів: особливостей будови і розвитку щелеп і зубів, так і через шкідливі звички дитини або неправильний догляд за зубами.

 • Неправильний розвиток щелеп через спадковість, нестачу кальцію, затримку прорізування постійних зубів, отоларингологічні захворювання (риніт, гайморит).
 • Порушення стирання молочних зубів. У нормі молочні зуби поступово стираються і змикаються рівномірно. Якщо молочні ікла не стерлися, вони створюють перешкоду правильному змиканню зубів: зісковзують і зміщують за собою в бік всю щелепу.
 • Рання втрата молочних зубів у результаті карієсу або природного випадання провокує зміщення зубів, що залишилися, неправильний ріст постійних і закріплення неправильного змикання.

 • Шкідливі звички дитини. Іноді діти навмисно зміщують щелепу в бік або доторкаються язиком до зубів, які ростуть. Будь-які неприродні механічні дії впливають на кінцеве положення зубів і щелепи.

 • У дорослих перехресний прикус може утворитися в результаті лицьової травми або при неякісному протезуванні. При відновленні зубів коронками або вінірами важливо врахувати анатомічно правильне положення і розмір, щоб ортопедична конструкція не завадила природному змиканню зубів.

СТАДІЇ ФОРМУВАННЯ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

Неправильний прикус може розвиватися в двох формах, які впливають на тривалість і технологію лікування.

Зубоальвеолярна форма прикусу це неправильне положення на рівні зубів при нормальному розмірі щелеп. При такому прикусі нерівні зуби провокують вимушене неправильне положення щелепи. Якщо з цією формою оклюзії не працювати, то щелепа буде рости під неправильне положення і прикус матиме кісткову форму.

Скелетна форма прикусу це неправильне положення зубів і щелеп, закріплене на рівні лицевого скелета. Ця форма може бути результатом нерівномірного росту щелеп або сформуватися із зубоальвеолярної форми в результаті закріплення неправильного положення.

НАСЛІДКИ ПЕРЕХРЕСНОГО ПРИКУСУ

На початкових стадіях розвитку перехресного прикусу ускладнення зазвичай пов’язані зі швидкістю і складністю лікування: чим довше зволікати з виправленням прикусу, тим складніше його доведеться лікувати в майбутньому.

 • Прикус закріплюється в скелетній формі.

 • Неправильно ростуть постійні зуби.
 • Нерівномірне навантаження на суглоб, неправильний розвиток суглоба і постави.

При перехресному прикусі постійних зубів, зуби, ясна і скронево-нижньощелепний суглоб піддаються постійному нерівномірному навантаженню. Підвищується ризик розвитку ускладнень, що вимагають дорогого лікування і втручання кількох фахівців.

 • Стирання зубів. Зуби торкаються один одного нерівномірно, неправильними поверхнями.
 • Карієс і руйнування зубів через занадто велике навантаження на окремі ділянки.
 • Сколи зубів. Зуби змикаються в неправильному положенні, чіпляються один за одного.
 • Клиноподібні дефекти — тріщини емалі біля основи зубів.
 • Рецесії ясен — зменшення ясенної тканини біля основи зубів.
 • Травми слизових, які в хронічній формі підвищують ризик онкології.
 • Клацання, болі в суглобі при відкриванні й закриванні рота. У занедбаній формі — болі в шийному відділі, головні болі в скроневих зонах.
 • Естетичні недоліки: нерівні зуби, асиметричне обличчя, непропорційне підборіддя, зубний наліт і камінь при скупченості.

Перелічені симптоми проявляються індивідуально і не обов’язково трапляються у повному обсязі. Однак будь-яке нерівномірне навантаження на зуби підвищує ризик їхнього руйнування.

ВИПРАВЛЕННЯ ПРИКУСУ ДОРОСЛИМ

У дорослих перехресний прикус виправляється двома шляхами, залежно від складності патології: ортодонтичне лікування з використанням брекетів або елайнерів.

У дорослих перехресний прикус виправляється двома шляхами, залежно від складності патології: ортодонтичне лікування з використанням брекетів або елайнерів. Стандартне ортодонтичне лікування триває від 1,5 до 2,5 року, залежно від складності прикусу й обраної брекет-системи.

При виникненні дисфункції суглоба перед або в процесі лікування, до використання брекетів додається суглобова шина і вправи на суглоб.

Хірургічне виправлення прикусу застосовують для корекції аномального розміру щелеп. Як правило, одного хірургічного втручання недостатньо: ортогнатичний хірург виправляє тільки розмір щелепи й асиметрію, а брекети вже рухають зуби, коригуючи їхнє змикання і положення.

У Клініці Доброго Стоматолога ми забезпечуємо комфорт пацієнта і розумний професійний підхід на всіх етапах лікування, в тому числі в ретенційному періоді після зняття брекетів.

Ми приділяємо значну увагу найпершому і найважливішому етапу лікування — діагностиці.

Під час діагностики та на всіх етапах лікування лікарі-ортодонти ведуть фотопротокол: всі зміни в порожнині рота ретельно фіксують й аналізують, щоб простежити динаміку лікування і виключити помилки.

 

Лікарі
Тимошок
Олександра Анатоліївна
Ортодонт. Член асоціації ортодонтів України.
Спеціалізація: Ортодонтична стоматологія.
Стаж роботи за фахом: від 5 років
ЗАПИСАТИСЯ
Стаж роботи
за фахом:
від 5 років
Якуш
Олена Юріївна
Ортодонт. Член асоціації ортодонтів України.
Спеціалізація: Ортодонтична стоматологія.
Стаж роботи за фахом: від 12 років
ЗАПИСАТИСЯ
Стаж роботи
за фахом:
від 12 років
ЗАЛИШИЛИСЯ ЗАПИТАННЯ. НЕОБХІДНА КОНСУЛЬТАЦІЯ?

Зателефонуйте нам:

Залишити заявку
передзвонимо за 5 секунд:

Натискаючи на кнопку, Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних.