+38 (067) 574-9-574
Без вихідних з 8:00 до 20:00
(044) 574-9-574; (067) 574-9-574
ЗАПИСАТИСЯ
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in posts
Search in pages
actions
price
services
doctors

Відкритий прикус

Відкритий прикус – це патологія, при якій зони фронтальних і / або бічних верхніх і нижніх зубів не контактують при повному змиканні щелеп. Така зубощелепна зміна в сучасній стоматологічній практиці успішно піддається терапії.

Існує безліч причин для розвитку цієї патології.

Їх можна розділити на дві великі категорії:

 • Антенатальні (навколоплідні). Такими причинами може бути генетична схильність, інфекції, токсикози, соматичні захворювання при вагітності.
 • Постнатальні. Найпоширенішими постнатальними причинами є гіповітаміноз, порушення мінерального обміну, ротове дихання під час низки отоларингологічних захворювань, рахіт.

У дітей нерідко патологія з’являється як наслідок шкідливих звичок, серед яких смоктання пальців або предметів, просовування язика між губами, кусання нігтів і т.д. Певний вплив на формування патології може мати пізнє прорізування зубів, наявність короткої вуздечки язика, адентія.

ВИДИ ВІДКРИТОГО ПРИКУСУ

Відкритий прикус класифікується за походженням, ступенем тяжкості, локалізації та симетричності.

За походженням він буває істинним (рахітичним) і хибним (травматичним). За локалізацією – фронтальним (переднім) і бічним. Відкритий бічній прикус поділяється на одно- і двосторонні види. Виділяють верхньо-, нижньощелепну і змішану, а також симетричну і несиметричну форми.

Ступінь тяжкості відкритого прикусу визначається розміром проміжку між рядами зубів і числом безконтактних зубних одиниць:

 • 1 ступінь – до 5 мм, не замикається до 10 зубів (різці та ікла);
 • 2 ступінь – 5-9 мм, змикання немає у різців, ікл і премолярів;
 • 3 ступінь – понад 9 мм, додаються безконтактні перші моляри.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ ПОРУШЕННЯ ПРИКУСУ:

ОСНОВНІ СИМПТОМИ ПОРУШЕННЯ ПРИКУСУ

 • нижня частина обличчя подовжена;
 • рот відкритий або напіввідкритий;
 • підборіддя дещо скошене;
 • підборідна складка згладжена.

Контакт верхніх зубів із нижніми зубами-антагоністами відсутній. Часто у пацієнтів спостерігається набряклість і кровоточивість ясен. У них виникають складнощі під час їжі, а також з’являються дефекти мови.

ВИПРАВЛЕННЯ ВІДКРИТОГО ПРИКУСУ

Ця проблема не тільки естетична (рот перебуває у відкритому або напіввідкритому положенні). При такій патології порушуються дихальні, мовні, жувальні функції, що обумовлює необхідність лікування. Найбільш оптимальний варіант – своєчасна діагностика порушення в ранньому віці.

У пацієнтів віком до 3-х років вона полягає в профілактиці, а саме:

 • усунення шкідливих звичок (при їх наявності);
 • своєчасне лікування зубів;
 • регулярна санація ротової порожнини;
 • проходження міогімнастики, що зміцнює кругові м’язи;
 • додавання в раціон твердої їжі.

Також проводиться ортодонтичне лікування за допомогою спеціальних апаратів. Як правило, це трейнери або ж капи, які пацієнт носить до 12-13 років. Важливо відзначити, що при носінні ортодонтичних апаратів з’являються дефекти мови, а тому важливо звернутися за допомогою до логопеда, щоб нормалізувати мовні функції.

ЧИ МОЖЛИВО ВИПРАВИТИ ВІДКРИТИЙ ПРИКУС У ДОРОСЛИХ?

Усунення патології в дорослому віці можливе, і ще не так давно для цього потрібно було видаляти зуби, встановлювати знімні протези та подовжувати передні зуби. Однак у сучасній стоматологічній практиці використовують менш травматичні ефективні методики. Як правило, застосовують ортодонтичні апарати, які можуть бути різних видів:

 • Пластини. Вони не вимагають постійного носіння, відрізняються доступною вартістю. Однак суттєвий дефект вони виправити нездатні.
 • Трейнери.Силіконові конструкції, які м’яко впливають на щелепу. Їх необхідно носити певну кількість часу щодня впродовж року. Під час носіння трейнерів пацієнту не можна розмовляти і тим більше приймати їжу.
 • Брекет-системи. Ці апарати здатні виправити навіть серйозну аномалію. Однак їх носіння часто викликає хворобливі відчуття. За конструкціями необхідний ретельний догляд.
 • Апарат Андрезена-Гойпля. Знімна конструкція з 2-х пластин. При її носінні нижня щелепа переміщається, активується її ріст.
 • Апарат Френкеля. Конструкція, що усуває вплив м’яких тканин на правильний розвиток щелепи. Її носіння дозволяє вкоротити прикус.

У низці випадків ортодонтичне лікування не приносить результатів. Тоді єдиним методом усунення проблеми є хірургічне втручання. До нього вдаються, якщо:

 • аномалія досить серйозна;
 • обличчя дуже асиметричне;
 • отримана травма в зоні щелепи.

Важливо відзначити, що не існує методики, яка була б однаково ефективною у всіх випадках. Метод лікування потрібно підбирати тільки індивідуально. Фахівці Клініки Доброго Стоматолога проводять ретельну діагностику, після чого визначають метод лікування на підставі низки факторів – причини появи патології, ступеня її вираженості, віку пацієнта.

Ми підберемо найбільш оптимальну і безболісну методику, яка ефективно виправить відкритий прикус!

 

Лікарі
Тимошок
Олександра Анатоліївна
Ортодонт. Член асоціації ортодонтів України.
Спеціалізація: Ортодонтична стоматологія.
Стаж роботи за фахом: від 5 років
ЗАПИСАТИСЯ
Стаж роботи
за фахом:
від 5 років
Якуш
Олена Юріївна
Ортодонт. Член асоціації ортодонтів України.
Спеціалізація: Ортодонтична стоматологія.
Стаж роботи за фахом: від 12 років
ЗАПИСАТИСЯ
Стаж роботи
за фахом:
від 12 років
ЗАЛИШИЛИСЯ ЗАПИТАННЯ. НЕОБХІДНА КОНСУЛЬТАЦІЯ?

Зателефонуйте нам:

Залишити заявку
передзвонимо за 5 секунд:

Натискаючи на кнопку, Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних.