Глибокий прикус — це порушення змикання зубів у вертикальній площині. При нормальному прикусі верхні різці перекривають нижні приблизно на одну третину. В такому стані різці ідеально виконують свою функцію: ними можна відкусити навіть тонкий шматочок їжі.
Але при глибокому прикусі верхні передні зуби перекривають нижні більше ніж на половину коронки. Це вже вважають патологією, зуби не тільки не виконують свої функції, але й погіршується естетика і загальний стан порожнини рота.
Причини глибокого прикусу
Неправильний прикус може бути наслідком дистальної оклюзії — неправильного змикання зубів у сагітальній площині, коли верхня щелепа виступає вперед відносно нижньої.
На формування глибокого прикусу впливають шкідливі звички (тривале смоктання пустушки, олівців чи інших предметів) та постійне дихання ротом (при хронічних ринітах або аденоїдитах).
Також глибокий прикус з’являється через відсутність бічних зубів — у цьому випадку верхні зуби втрачають природну опору й опускаються нижче.
Зазвичай на формування прикусу впливає сукупність факторів, серед яких можуть бути спадковість, звички, аномалії розвитку щелеп або росту зубів, захворювання, травми і т. д.
ЧИ БУДЬ-ЯКИЙ ГЛИБОКИЙ ПРИКУС ПОТРІБНО ЛІКУВАТИ?
Глибокий прикус не завжди потрібно лікувати. У змінному прикусі, коли у дітей змінюються різці, глибокий прикус — це нормальний етап розвитку. Постійні 6-ті зуби ще не прорізалися до кінця й зубні ряди без опори розташовані низько. В цей період дитині потрібно їсти тверді продукти (яблука, моркву), адже активне жування стимулює кровообіг і, відповідно, щелепи ростуть і краще розвиваються. Бажано, щоб дитина з підозрою на патологію в період росту зубів перебувала під наглядом ортодонта. Так можна попередити або виправити прикус за короткий час.
Якщо глибокий прикус став результатом дистального положення щелеп, тобто при маленькій або зсунутій назад нижній щелепі, то лікувати його потрібно обов’язково. Річ у тім, що нижні різці, для яких змикання з верхніми — це природно, будуть висуватися вгору і без впирання у верхні почнуть травмувати слизову. Така ситуація називається глибоким травмувальним прикусом.
Також необхідно лікувати глибокий прикус, який супроводжується надмірним нахилом верхніх передніх зубів. При такому нахилі різко підвищується ризик травми постійних різців, тому лікування розв’язує відразу 2 завдання: і зуби стають у безпечне правильне положення, і перекриття правильне.
ЛІКУВАННЯ ГЛИБОКОГО ПРИКУСУ
Щоб правильно діагностувати проблему і спланувати метод її корекції, ортодонту не обійтися без комплексної діагностики.
Якісне дослідження включає рентген, обов’язкове відстеження змикання щелеп у бічній проєкції, фотографії, діагностичні моделі щелеп та аналіз їхньої роботи в артикуляторі (апарат симулює закривання рота). Ортодонт аналізує отримані дані й підбирає оптимальний метод корекції глибокого прикусу з огляду й на вік пацієнта.
Способи лікування глибокого прикусу різні, вони залежать від віку пацієнта і супутніх патологій зубів. У молодших школярів це можуть бути знімні пластинки, міофункціональні апарати або трейнери, для підлітків або дорослих найчастіше використовують незнімну апаратуру — брекет-системи.
Апарати-пластинки. Використовують для корекції прикусу у дітей віком 5-11 років. За допомогою апаратів ортодонт може керувати напрямком і ростом щелеп, надаючи їм правильної форми.
Брекет-системи. Є найбільш поширеною апаратурою при лікуванні глибокого прикусу у підлітків і дорослих пацієнтів.
Ортодонтичні елайнери. Прозорі капи дозволяють виправити глибоке змикання абсолютно непомітно для оточення, але вони показані у простих випадках та середньої складності.
Ортогнатична хірургія. Це операція з корекції прикусу, яку застосовують у складних випадках скелетних аномалій, коли одного тільки класичного ортолікування недостатньо.
Біомеханіка і нюанси лікування залежать від причин глибокого прикусу і від проблем, які є крім нього. Потрібно врахувати скупченість зубів, дефіцит місця, звуження щелепи. Іноді потрібне видалення окремих зубів і створення місця для переміщення інших.
Тому, незважаючи на поширеність, правильне лікування глибокого прикусу вимагає знань, досвіду і розуміння лікарем біомеханіки. Адже саме правильне лікування дає те, що ми хочемо: гарний естетичний результат, відмінну функцію і стабільність.
ЛІКУВАННЯ ПРИКУСУ В КЛІНІЦІ ДОБРОГО СТОМАТОЛОГА
Ми намагаємося не просто виправити прикус і положення зубів, але й створити максимально красиву усмішку, а також не порушити, а навпаки — поліпшити гармонію рис обличчя.
Клініка Доброго Стоматолога забезпечує пацієнтам максимально комфортний і точний процес лікування завдяки сучасному обладнанню. А для вирішення складних випадків використовуємо комплексний підхід — залучаючи стоматологів інших спеціальностей.