Неправильний прикус – це порушене змикання зубів, відсутність правильних контактів при жуванні. Ця проблема часто супроводжується зовнішньою неестетичністю зубного ряду. Тому зазвичай пацієнти приходять із запитом на вирівнювання зубів, а не з потребою виправлення прикусу.
Зазвичай неправильний прикус не помічають, якщо зуби у зоні посмішки відносно рівні. Але вчасно виправити прикус важливо для здоров’я зубів у майбутньому.
ЯК ВИЗНАЧИТИ НЕПРАВИЛЬНИЙ ПРИКУС
При правильному прикусі верхні жувальні зуби щільно змикаються з відповідними нижніми, спереду верхні зуби закривають нижні приблизно на третину. Середня лінія між центральними різцями верхнього і нижнього зубних рядів збігається і проходить посередині овалу обличчя.
Головний симптом неправильного прикусу — відсутність контактів або нещільне змикання зубів. Зрозуміти, що прикус неправильний, можна за зовнішніми ознаками: асиметрією овалу обличчя, випнутими щелепами, недорозвиненим підборіддям, щілинами між зубами. Неправильно розміщені зуби можуть травмувати слизову, ускладнювати жування і погіршувати дикцію.
ВИДИ НЕПРАВИЛЬНОГО ПРИКУСУ:
Дистальний. Верхня щелепа сильно розвинена і виступає вперед, нижня — недорозвинена.
Мезіальний. Нижня щелепа дуже виступає вперед.
Відкритий. Частина зубів, наприклад, різці та ікла, взагалі не змикаються один з одним. Вважається однією з найскладніших аномалій.
Глибокий прикус. Верхні зуби перекривають нижні більше, ніж на половину.
Перехресний. Щелепа недорозвинена з одного боку, верхні і нижні зуби перетинаються перехресно.
НАСЛІДКИ НЕПРАВИЛЬНОГО ПРИКУСУ
Прикус не виправляється з віком: скупченість зубів прогресує, зуби зміщуються і нахиляються, впливають на стан ясен. У результаті ортодонтичного лікування може виявитися недостатньо для розв’язання всіх проблем.
Втрата зубів. Жувальне навантаження на зуби розподіляється нерівномірно — вони стираються, нахиляються і розхитують корені. Після втрати зубів складно провести імплантацію, тому що місце для імпланта і коронки займають упалі «сусіди». Повернення жувальної функції й естетики в такому випадку потребує тривалого лікування в ортодонта, хірурга й ортопеда.
Проблеми з яснами.Від неправильного жувального навантаження страждає пародонт — тканина, що оточує корінь зуба і ясна. Нахиляючись і зміщуючись, зуби залишають простір між зубом і яснами, в який потрапляють бактерії та викликають запалення. Тканина ясен зменшується й оголює корінь зуба. Результат — пародонтит і випадання зубів.
Захворювання шлунково-кишкового тракту і ЛОР. Зуби, які стоять неправильно, не можуть ретельно пережувати їжу, вона стає додатковим навантаженням на шлунково-кишковий тракт. Неправильна будова і розташування щелеп викликає отит, гайморит й інші захворювання.
Дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба. Задавнені захворювання СНЩС дуже погіршують самопочуття і їх складно лікувати. З’являється головний біль, клацання і хрускіт під час відкривання рота, спазми. Іноді буває навіть складно і боляче відкривати рот.
Травми слизової. Випнуті вперед зуби дряпають м’які тканини порожнини рота. Крім дискомфорту і болю, мікротравми стають причиною запалень і виразок.
Естетика і гігієна. Прикус відповідає не тільки за привабливість відкритої усмішки, але й гармонію обличчя в цілому. Невилікуваний прикус з роками посилить асиметрію обличчя і неправильну лінію профілю. Скупчені і нерівні зуби погіршують естетику і їх складніше очистити. Результат поганої гігієни — це темний наліт, запах з рота, карієс і хвороби ясен.
Ранні зморшки. При неправильному прикусі жувальні м’язи отримують нерівномірне навантаження — одні постійно напружуються, інші занадто розтягуються. Ці зміни відображаються на шкірі, яка розтягується і збирається в складки. Від постійної неправильної роботи напружується і зношується суглоб. Нижня щелепа опускається й утворює друге підборіддя.
СПОСОБИ ВИПРАВЛЕННЯ ПРИКУСУ В ДОРОСЛИХ
Виправлення прикусу — це тривалий процес, неможливий без спеціального ортодонтичного лікування. Чим доросліший пацієнт, тим більше часу знадобиться для вирівнювання зубів, адже тканини вже сформувалися, і регенерація проходить повільніше.
ВСТАНОВЛЕННЯ БРЕКЕТІВ
Класичні ортодонтичні конструкції впораються з майже будь-якими аномаліями прикусу і складними викривленнями. Сучасні брекети зручні для пацієнта і лікаря, можуть бути прозорими або абсолютно непомітними. Деякі системи виготовляють індивідуально, вони дозволяють виправити прикус досить швидко.
ЗНІМНІ КАПИ І ТРЕЙНЕРИ
Прозорі пластикові капи — елайнери можуть виправити нескладні викривлення прикусу і зубів. Їх потрібно носити постійно, знімаючи тільки під час їжі і чищення зубів. Приблизно раз на місяць капу треба змінювати на нову.
ТРЕЙНЕРИ — це теж прозорі капи, але з силікону. Вони відрізняються від брекетів та елайнеров тим, що не тиснуть на зуби для їхнього виправлення, а рівномірно розподіляють жувальне навантаження. Із серйозними патологіями трейнери не впораються. Їх застосовують в основному як допоміжну техніку для поліпшення носового дихання, ковтання і дикції. Трейнери потрібно встановлювати тільки вночі і всього на кілька годин удень, але суворо в один і той же час.
ХІРУРГІЧНЕ ВИПРАВЛЕННЯ ПРИКУСУ
Радикальний метод виправлення складних аномалій, з якими не можуть впоратися брекети. Зазвичай застосовують після щелепно-лицьових травм або при відкритому прикусі, який заважає нормально жувати і говорити.
ВИПРАВЛЕННЯ ПРИКУСУ ТА ЕСТЕТИКИ
При розумному ортодонтичному лікуванні виправляється не тільки прикус, але й зовнішні дефекти зубів: викривлення, щілини, середня лінія.
У випадках, коли прикус виправлений, але зуби все одно виглядають непривабливо або відсутні, варто звернутися до ортопеда для встановлення вінірів або коронок.
Виправляти прикус не пізно навіть в дорослому віці. Чим раніше це зробити, тим більших проблем можна уникнути в майбутньому. Ортодонтичне лікування допоможе зберегти здорові зуби, повернути естетику усмішки й гармонію рис обличчя, стати впевненішими у собі.