



- Антенатальні (навколоплідні). Такими причинами може бути генетична схильність, інфекції, токсикози, соматичні захворювання при вагітності.
- Постнатальні. Найпоширенішими постнатальними причинами є гіповітаміноз, порушення мінерального обміну, ротове дихання під час низки отоларингологічних захворювань, рахіт.
ВИДИ ВІДКРИТОГО ПРИКУСУ
Відкритий прикус класифікується за походженням, ступенем тяжкості, локалізації та симетричності. За походженням він буває істинним (рахітичним) і хибним (травматичним). За локалізацією – фронтальним (переднім) і бічним. Відкритий бічній прикус поділяється на одно- і двосторонні види. Виділяють верхньо-, нижньощелепну і змішану, а також симетричну і несиметричну форми. Ступінь тяжкості відкритого прикусу визначається розміром проміжку між рядами зубів і числом безконтактних зубних одиниць:- 1 ступінь – до 5 мм, не замикається до 10 зубів (різці та ікла);
- 2 ступінь – 5-9 мм, змикання немає у різців, ікл і премолярів;
- 3 ступінь – понад 9 мм, додаються безконтактні перші моляри.


- нижня частина обличчя подовжена;
- рот відкритий або напіввідкритий;
- підборіддя дещо скошене;
- підборідна складка згладжена.
ВИПРАВЛЕННЯ ВІДКРИТОГО ПРИКУСУ
Ця проблема не тільки естетична (рот перебуває у відкритому або напіввідкритому положенні). При такій патології порушуються дихальні, мовні, жувальні функції, що обумовлює необхідність лікування. Найбільш оптимальний варіант – своєчасна діагностика порушення в ранньому віці. У пацієнтів віком до 3-х років вона полягає в профілактиці, а саме:- усунення шкідливих звичок (при їх наявності);
- своєчасне лікування зубів;
- регулярна санація ротової порожнини;
- проходження міогімнастики, що зміцнює кругові м’язи;
- додавання в раціон твердої їжі.
ЧИ МОЖЛИВО ВИПРАВИТИ ВІДКРИТИЙ ПРИКУС У ДОРОСЛИХ?
Усунення патології в дорослому віці можливе, і ще не так давно для цього потрібно було видаляти зуби, встановлювати знімні протези та подовжувати передні зуби. Однак у сучасній стоматологічній практиці використовують менш травматичні ефективні методики. Як правило, застосовують ортодонтичні апарати, які можуть бути різних видів:- Пластини. Вони не вимагають постійного носіння, відрізняються доступною вартістю. Однак суттєвий дефект вони виправити нездатні.
- Трейнери.Силіконові конструкції, які м’яко впливають на щелепу. Їх необхідно носити певну кількість часу щодня впродовж року. Під час носіння трейнерів пацієнту не можна розмовляти і тим більше приймати їжу.
- Брекет-системи. Ці апарати здатні виправити навіть серйозну аномалію. Однак їх носіння часто викликає хворобливі відчуття. За конструкціями необхідний ретельний догляд.
- Апарат Андрезена-Гойпля. Знімна конструкція з 2-х пластин. При її носінні нижня щелепа переміщається, активується її ріст.
- Апарат Френкеля. Конструкція, що усуває вплив м’яких тканин на правильний розвиток щелепи. Її носіння дозволяє вкоротити прикус.
- аномалія досить серйозна;
- обличчя дуже асиметричне;
- отримана травма в зоні щелепи.