+38 (067) 574-9-574
Без вихідних з 8:00 до 20:00
(044) 574-9-574; (067) 574-9-574
ЗАПИСАТИСЯ
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in posts
Search in pages
actions
price
services
doctors

Дистальний прикус

Дистальний прикус (дистальна оклюзія) — це патологія зубних рядів, при якій верхня щелепа сильно висунута вперед у відношенні до нижньої при змиканні зубних рядів. Непропорційне змикання виникає як через надмірну розвиненість верхньої щелепи, так і недостатню розвиненість нижньої.

ОЗНАКИ ДИСТАЛЬНОГО ПРИКУСУ

неправильний прикус

Будь-який неправильний прикус визначається передусім за положенням зубних рядів при змиканні. Але деякі оклюзійні аномалії відображаються на зовнішності в цілому: формують риси обличчя, міміку, симетрію, впливають на положення тіла.

Внутрішньоротові ознаки. У порожнині рота дистальний прикус визначається за виступом вперед верхніх передніх зубів. У нормі, при ортогнатичному прикусі, верхні різці перекривають нижні приблизно на 1/3. При дистальній патології між верхніми і нижніми різцями утворюється відстань — «сагітальна щілина».

Зовнішні ознаки. Через непропорційно висунуту верхню щелепу, дистальний прикус можна визначити за опуклим чи «пташиним» профілем. Ніс і верхня губа виступають вперед, нижня губа западає. Підборіддя скошене, непропорційно маленьке, іноді зі складкою — «другим підборіддям». При серйозній дистальній оклюзії (з великою сагітальною щілиною) губи в розслабленому стані не змикаються і рот завжди трохи відкритий.

ПРИЧИНИ ФОРМУВАННЯ ДИСТАЛЬНОГО ПРИКУСУ

На формування щелеп впливає безліч факторів, частина з яких визначає прикус ще до народження дитини або під час внутрішньоутробного розвитку. Деякі причини розвитку неправильного прикусу можна контролювати і запобігти аномалії в ранньому віці. Найчастіше дистальна оклюзія — це результат комбінації багатьох факторів.

ПРИЧИНИ ФОРМУВАННЯ ДИСТАЛЬНОГО ПРИКУСУ

Генетичні причини. Дистальний прикус успадковується приблизно в 66% випадків. При наявності спадкової схильності — неправильного прикусу у батьків, дистальний прикус формується в більш ранньому віці. Без своєчасної профілактики подальший вплив зовнішніх факторів на прикус тільки посилить аномалію.

Особливості внутрішньоутробного розвитку. Ріст плоду, і в тому числі формування щелеп, порушує несприятливе навколишнє середовище і стан здоров’я матері. До основних шкідливих факторів належать: хвороби матері, нестача вітамінів, високий рівень радіації, вживання алкоголю.

Особливості годування і раннього розвитку. У нормі в новонароджених нижня щелепа трохи недорозвинена і зсунута назад у відношенні до верхньої. Ріст нижньої щелепи відбувається завдяки її інтенсивному русі і природному напруженню під час грудного вигодовування. Приблизно через пів року у дитини формується правильний ортогнатичний прикус. Годування з неправильної пляшечки (із занадто широким отвором для молока) на перших місяцях розвитку немовляти не забезпечує необхідного навантаження на нижню щелепу. А тому вона не росте і залишається в дистальному співвідношенні з верхньою щелепою.

Дитячі захворювання. Хвороби, що впливають на неправильний розвиток прикусу, можна розділити на 2 групи:

  • Захворювання дихальних шляхів. Риніт, синусит, аденоїдит, викривлена перегородка, інші патології і хвороби, що порушують природне носове дихання. Якщо дитина змушена часто або постійно дихати ротом, то її рот відкритий, а нижня щелепа опущена. Такий стан щелеп закріплюється і перетворюється в дистальний прикус.
  • Захворювання, які негативно впливають на розвиток організму в цілому. Рахіт, порушення ендокринної системи, нестача фтору, кальцію та інших корисних речовин впливають у тому числі й на нормальний розвиток і формування щелеп, прорізування зубів.

Карієс або рання втрата молочних зубів. Втрата або поганий стан зубів також негативно впливають на ріст щелеп і формування нормального прикусу.

НАСЛІДКИ ДИСТАЛЬНОГО ПРИКУСУ

Неправильне змикання зубів завжди означає нерівномірний розподіл навантаження на різні зуби — поки окремі зуби в жувальному процесі не беруть участь, іншим доводиться переробляти більший обсяг їжі з більшою інтенсивністю. Це призводить до швидшого зношування зубів. Перед ризиком передчасного пошкодження опиняється вся зубощелепна система в цілому:

  • тканини пародонту. Утворюються рецесії ясен, ясенні кишені, запалення.
  • зубна емаль. Під тиском у приясенній зоні на емалі утворюються відколи — клиноподібні дефекти. При неправильному змиканні зуби стираються.
  • корені зубів стають рухливими і поступово слабшають, підвищується ризик пульпіту і періодонтиту.
  • скронево-нижньощелепний суглоб.

Дистальний прикус може стати причиною розладів і порушень роботи шлунково-кишкового тракту через неефективну переробку їжі.

ДІАГНОСТИКА ДИСТАЛЬНОГО ПРИКУСУ

Для оцінки стану прикусу і визначення його виду в першу чергу проводиться візуальний огляд зубів і порожнини рота стоматологом-ортодонтом і збір інформації від пацієнта. При первинному огляді лікар також звертає увагу на стан суглоба, поставу, ознаки порушення носового дихання. Для подальших розрахунків і складання плану лікування потрібні точніші дані, які можна отримати за допомогою сучасних діагностичних методів.

ДІАГНОСТИКА ДИСТАЛЬНОГО ПРИКУСУ

  • Комп’ютерна томографія або 3D-проєкція черепа. За нею можна оцінити важливі показники для ортодонтичного лікування: клінічну форму прикусу, розмір і положення щелеп. Положення і співвідношення зубів у кістковій тканині і її обсяги. Стан і положення головки скронево-нижньощелепного суглоба. Тривимірна модель черепа дає більш точне уявлення про стан зубів і щелеп, ніж класичний 2D-знімок черепа в бічній проєкції.
  • Зліпки зубних рядів. За ним визначаються нюанси змикання, положення і майбутнього руху зубів.
  • Фотопротокол. Для оцінки стану прикусу і порожнини рота на діагностиці за допомогою фото зуби фіксують у різних ракурсах, в зімкненому, незімкненому стані, а також обличчя в профіль, анфас, з усмішкою, з відкритим і закритим ротом. Знімки допомагають відстежувати динаміку лікування, коригувати та оцінити фінальний результат лікування.

ЛІКУВАННЯ ДИСТАЛЬНОГО ПРИКУСУ У ДОРОСЛИХ

ЛІКУВАННЯ ДИСТАЛЬНОГО ПРИКУСУ У ДОРОСЛИХ

З підліткового віку, при постійному прикусі, вирівнювання зубів і виправлення патологій можливе тільки на незйомній апаратурі — брекетах або знімних елайнерах. Для лікування дистальної оклюзії підходять всі види брекетів: зовнішні металеві і керамічні, внутрішні (лінгвальні).

Клініка Доброго Стоматолога пропонує своїм пацієнтам розумне лікування з використанням сучасних методик виправлення прикусу.

Ми приділяємо велику увагу діагностичному етапу. Забезпечуємо його точність завдяки сучасному обладнанню, детальному аналізу й обговоренню спільно з колегами-ортодонтами і стоматологами інших спеціальностей.

Ми працюємо з різними брекет-системами й елайнерами, тому пацієнт може обрати найкомфортніший для себе метод лікування.

 

Лікарі
Тимошок
Олександра Анатоліївна
Ортодонт. Член асоціації ортодонтів України.
Спеціалізація: Ортодонтична стоматологія.
Стаж роботи за фахом: від 5 років
ЗАПИСАТИСЯ
Стаж роботи
за фахом:
від 5 років
Якуш
Олена Юріївна
Ортодонт. Член асоціації ортодонтів України.
Спеціалізація: Ортодонтична стоматологія.
Стаж роботи за фахом: від 12 років
ЗАПИСАТИСЯ
Стаж роботи
за фахом:
від 12 років
ЗАЛИШИЛИСЯ ЗАПИТАННЯ. НЕОБХІДНА КОНСУЛЬТАЦІЯ?

Зателефонуйте нам:

Залишити заявку
передзвонимо за 5 секунд:

Натискаючи на кнопку, Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних.